Sigortacılık | Blogdayazar

11 Ocak 2017 Çarşamba

Sigortacılık

 Evimizin önünde duran araban, dişlerimize kadar her şeyin sigortalandığı günümüzde, sektörün hızla büyümesi ve buna bağlı olarak iş gücü talebinin artması Sigortacılık mesleğini yeniden cazip hale getirdi. Bende bu alanda kariyer yapmak isteyenlere yol göstermek amacıyla konu hakkındaki bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim. Sigortacılık içeriği itibariyle pazarlamayı kapsadığı için sizlere biraz soğuk gelebilir. Ancak bu işin sadece bir kısmı. Aşağıda ayrıntılarına ve sizler için seçtiğim eğitim olanaklarından bahsedeceğim Sigortacılık mesleğiyle ilgili yazmak istediğim bir şey daha var. Ülkemizde Sigortacılık sektörü yıllık ortalama 3000 kişiye iş imkanı sağlayarak iş gücü piyasasında önemli bir konuma sahip. Hükümetin hayata geçirdiği yasalar ve sigorta çeşitlerinin artması da Sigortacılık mesleğinin önünü açan sebepler arasında. Kısacası Sigortacılık, ileriye dönük kariyer planları olanlar için biçilmiş kaftan. Detaylar mı? aşağıda aradığınız bir çok şeyi bulacaksınız.

sigortacılık


 Sigortacılık mesleği ile ilgili internet ortamında bir çok bilgi mevcut. Tabi buna paralel eğitim ve sertifika seçenekleri de oldukça fazla. Biz öncelikle sigortacı profilini inceleyelim. Sigortacılık mesleğini tercih etmek isteyenlerin sahip olması gereken ilk özellik ikna becerisine haiz olmaktır. Yukarıda yazdığım gibi Sigortacılık bir pazarlama işi. Bunun yanı sıra dış görünüş de önemli tabiki. Eğer takım elbise giymekten hoşlanmıyorsanız, bu alışkanlığınızdan vazgeçmek zorundasınız. İkna ve dış görünüşün haricinde konuşma da sigortacı profili için olmazsa olmaz bir konu. Akıcı bir konuşma çalışma hayatınız boyunca en büyük silahınız olacaktır. Bunun dışında büro işlerine yatkın olmayı da profil içerisine dahil edebiliriz. Peki Sigortacılık mesleğinde çalışan birinin yapabileceği işler nelerdir? birde buna bakalım.
 Sigortacılık mesleğinde çalışmak isteyenlerin istihdam olabilecekleri bir çok alan mevcut. Bunlar arasında özel ve kamu kurumlarının sigorta departmanlarında (Kamu için KPSS gerektiğini unutmayın) çalışmaları mümkündür. Ayrıca bir girişimci olarak kendi sigorta acentelerini kurarak Sigortacılık mesleğini icra edebilirler. Doğal afet konularında faaliyet gösteren kurumlarda eksperlik yapabilirler. Bunu dışında banka ve diğer acenteleri de işin içine dahil etmek mümkün.


sigortacılık

 Sıra geldi eğitim olanaklarına... Doğal olarak üniversitelerin Sigortacılık ve ilgili bölümlerinden mezun olanlar bir adım önde. Ancak kurumların Sigortacılık sektörüne yaptığı yatırımlar her gün büyüyor ve Sigortacılık konusunda eğitim almış kişilerin iş bulma şansı bu bağlamda artmakta. Sizlere önereceğim eğitim programı ise A-Senkron , yani istediğiniz zaman diliminde eğitim alma fırsatı sunan bir sistem. Evet, sizler için tavsiyem Anadolu Üniversitesinin Sigortacılık konusunda hazırlamış olduğu e-sertifika programı. Piyasada bu konuda eğitim veren birçok kurum bulunurken neden Anadolu Üniversitesi? hemen yazayım. Anadolu Üniversitesi e-sertifika programlarını hayata geçiren kurumların başında gelmekte. Yani bu konuda oldukça deneyimli. Ayıca her yıl A.Ö.F sınavlarını başarıyla uygulayan Üniversite, SPK lisans sınavlarını da gerçekleştiriyor. SPK gibi önemli bir kurumun sınavlarını uygulamak Anadolu Üniversitesinin sertifika programlarına güvenmek için ayrı bir neden. Fazla uzatmayalım. Sigortacılık e-sertifika programının ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.


sigortacılık


 Yazıma son vermeden önce Sigortacılık  mesleğinin geleceği için kısa bir yorumda bulunmak istiyorum. Tabi bu benim öngörüm. Günümüz işletmelerinde "risk yönetimi" nin önemi her geçen gün artmakta. Kurumlar bünyelerindeki Finans, pazarlama Ar-Ge ve diğer bölümler için ileriye dönük planlar yapmak ve bunlarla ilgili riskleri tahmin ederek gereken önlemleri almayı istemektedirler. Buda doğaldır ki, karşımıza risk yönetimi konusunda uzman personel ihtiyacını çıkaracaktır. Yani yakın zamanda "Sigortacılık deneyimine sahip risk yönetimi uzmanları aranıyor." ilanlarına sıkça rastlayabilirsiniz. Kim bilir, bu ilan belki de sizin için uzun soluklu bir kariyer fırsatı olabilir. Hoşçakalın. Blogdayazar

0 yorum to “Sigortacılık”

Yorum Gönder