Borsadan Çok Para Kazanmak İsteyenlere 10 Tavsiye | Blogdayazar

9 Kasım 2018 Cuma

Borsadan Çok Para Kazanmak İsteyenlere 10 Tavsiye

çok parakazanmak
 Parayla para kazanmak. gerçekten kulağa hoş geliyor. Hepimiz çalışıyor, birikim yapıyor ve bunu yatırıma dönüştürüp kazanç elde etmek istiyoruz. Yani parayla para kazanmak için uğraşıyoruz. Bunu başarmanın yollarından bir tanesi de borsaya yatırım yapmak. Belki bu yazıyı okumadan önce internetten bir çok içeriğe göz attınız, saatlerce video izlediniz veya borsa ile ilgili kitaplar okudunuz. Bunların hemen hemen hepsinde biri birine benzer tavsiyeler mevcuttu. Peki bu yazının farkı nedir? burada diğerlerinin bahsetmediği bazı konuları yazacağım. Kim bilir belki de hep hayalini kurduğunuz çok para kazanmak hedefinize ulaşmak için bu yazı size bir referans olabilir. Yazacaklarımı sihirli bir formül olarak düşünmeyin. Hepside akla ve bilime dayanan şeyler. Bunları yapmak içinde finans uzmanı olmanıza gerek yok. Yalnızca yazıların mantığını kavramanız yeterli olacak. Öyleyse çok para kazanmak için çalışmaya başlayalım.

1) Borsaya giriyorsanız ticaret yapıyorsunuz demektir. 

çok para kazanmak
 Evet ticaret yapıyorsunuz. Eğer bir hisse satın alıyorsanız bunu ya zararla yada karla satarsınız. Yani borsaya girmenin bir market veya cafe açmaktan fazlaca bir farkı yoktur. Borsaya girerken algılarımızı bu şekilde yönetmemiz gerekir. "Borsaya para yatır; gelişmeleri takip et, al sat kazan" diye olayı basitleştirmek yapılan ticaretten zararla çıkılmasına sebep olacaktır. Ticarette kazanç elde etmek zaman içerisinde gerçekleşir. Yukarıdaki örnek üzerinden gidecek olursak; Bir market açtığınızı düşünün. Hemen kazanç elde etmeyi beklemek mantık dışıdır. Bazen ürünleri zararla satmak zorunda kalabilirsiniz. Zaman ve tecrübe ile işler değişir tabi. Borsaya da yaptığınız ilk yatırımlarında zarar ile sonuçlanması muhtemeldir. Zararlar genelde bir maddi kayıp olarak görülür. Ancak borsaya yatırım yapanlar için bu zarardan öte bir tecrübe olarak algılanmalıdır. Kısacası yaşadığınız kayıpları "İşi öğrenme maliyeti" olarak düşünmelisiniz. çok para kazanmak algıları çok iyi yönetmekten geçiyor galiba.

2)  Borsa oynanmaz borsaya yatırım yapılır.

çok para kazanmak
 Borsaya yeni başladıysanız hele birde derdiniz çok para kazanmak ise hisse tüyoları muhtemelen ilginizi çekecektir. Ancak bu hayaller büyük ölçüde hüsranla sonuçlanır. Buna da borsa oynamak denir. Eğer elinizdeki sermayeyi bir çırpıda bitirmek istemiyorsanız buna yanaşmamanız gerekir. Borsaya yatırım yapmak ise teknik ve temel analiz araçlarını kullanarak herhangi bir hissenin gelecekteki fiyatı hakkında yorum yapmaktır ve başarılı sonuçlar verir. 3)  Vadenizi belirleyin

çok para kazanmak
  Borsada vadeler kısa, orta ve uzun vade olarak üçe ayrılır. Kısa vadeli işlemler genellikle gün içi ve haftalık, orta vade 1-6 ay ve uzun vade ise 1 yıldan uzun süreyi kapsar. Şunu söylemeliyim ki borsa kısa vadede riskli bir piyasadır ve bu zaman diliminde para kazanmak iyi trade bilgisi gerekir. Eğer borsaya yeni başladıysanız kısa vadeli işlem yapmamanız gerekir. Orta vade ise daha çok teknik analiz ön plana çıkar. Hisseyi belli bir fiyattan alıp teknik analiz hedefine göre
yine belli bir fiyattan satmak için bu vade kullanılır. Teknik ve temel manada kendinizi yeterli görüyorsanız buradan başlamanız uygun olacaktır. Uzun vade aslında borsadan kazanmanın temel yoludur. Çünkü borsalar her zaman yükselme eğilimindedir ve hep hayalini kurduğumuz çok para kazanmak hedefi borsada ancak uzun vadede mümkün olur. Uzun vadede temel analiz çok önemlidir. Şirketlerin gelecekteki yapacağı yatırımlar ve bunlarda gelecek nakit akışları o şirketin hisselerinin değerini arttıracak unsurlar olarak karşınıza çıkacaktır. 
4)  Sermaye ve risk/getiri planlaması yapın

çok para kazanmak
  Borsaya girerken bir oyun planınız olması gerekir. Yani ne kadar parayla ne kadar kazanacağım ve bu kazancı elde etmek için sermayeden ne kadarını riske edeceğim? basit bir örnek vereyim. 1000 TL sermayeniz var ve bu paranın tümüyle hisse alacaksınız ve sermayenizin %3 ünü (30 TL) riske etmeyi göze aldınız. Bu durumda elinizdeki hisseyi en az 60 TL kar ile satmalısınız. Kısaca risk/getiri oranı en az 1/2 olmalı. Tabi bu yazdıklarım göreceli kavramlar herkesin risk ve getiri anlayışı farklıdır. Bu strateji ile hareket etmek en azından sermayenizin tümünü kaybetmenize engel olacaktır.


5)   Sürüye katılmayın

çok para kazanmak
 Sermayenizi kaybetmenize sebep olabilecek en önemli unsur sürü psikolojisidir. Borsada sadece siz değil herkes kısa zamanda çok para kazanmak ister ve buda insanların bilinçaltında bazı algıların oluşmasına sebep olur. Satın alınan hisse ile ilgili çıkan spekülatif haberler yatırımcıyı uçuk beklentiler içerisine sokar. Bu durumda duygularınıza yenik düşüp  o hisseyi satın almanız sizi uçuruma sürükleyebilir. Böyle durumlarla karşılaştığınızda söylenenlere kulak tıkamanız ve mümkün olduğunca o malum hisseyi takip etmemeniz yararınıza olacaktır. 


6) Kaybetmenin acısı kazanmanın mutluluğundan fazladır

çok para kazanmak
Evet bu bilimsel bir gerçek. Özellikle borsaya yeni başlayanlar bu konuya dikkat etmeli. Yaptığınız işlemlerden elde ettiğiniz kar ve zararlar sizi psikoljik yönden mutlaka etkileyecektir. Hatta bu davranışsal finans adı altında akademik gündeme taşınmıştır. Konu hakkında bir örnek üzerinden gidelim. Borsada bir kaç işlemi kar ile kapadığınız diyelim. Bu size önemli ölçüde motive edecek ve buna paralel özgüven patlaması yaşayacaksınız. Bu sizin için tehlike çanlarının çalmaya başladığının göstergesidir. Çünkü yapacağınız işlemlerde rehavete kapılacak "Nasıl olsa bugüne kadar kazandım, yine kazanacağım" algısı beyninize yerleşecektir. Kayıplar başladığında ise kara bulutlar çevrenizi sarmaya başlayacak, kaybın acısı ve umutsuzluk ön plana çıkacaktır. Ardından kayıpların telafisi için rastgele işlemler açmaya başlayıp tekrar tekrar kayıplar yaşayacak ve sermayenizi tamamen kaybedene kadar bu ksır döngüyü sürdüreceksiniz. Korku filmi gibi değil mi? ama biz borsaya çok para kazanmak için girip sermayesini kaybeden yüzlerce insanın hikayelerini defalarca izledik öyle değil mi? borsaya giren herkesin sonu bu şekilde mi oluyor? tabi ki hayır. Psikoloji ve risk yönetimini iyi planlayanlar bu işten istediklerini elde ediyor. Nasıl mı? 7. madde bunu anlatmakta. 


7)  Para işçiniz olsun

çok para kazanmak
  Paranızı yönetin. Yatırıma başladığınızda hele ki borsada yeni iseniz sermayenizin tümünü kullanmamanız en doğru seçim olacaktır. Her işleme girdiğinizde kar ve zarar hedeflerinizi belirleyin. Bunu yaparken de piyasa gerçeklerini göz önünde bulundurmanız size fayda sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili yine bir örnek üzerinden gidelim. Başlangıçta sermayenizin 2000 TL olduğunu varsayalım ve bunun 1000 TL si ile hisse almış olun. Bu durumda risk ve para yönetimini nasıl yaparsınız?yine planlamayı örnek üzerinden yapalım. Yatırdığınız sermaye üzerinden %6 sı kadar yani 60 TL kar hedefi koydunuz. Riskinizi de yukarıda yazdığım 1/2 kuralı üzerine yine yatırdığınız sermayenin %3 ü yani 30 TL olarak belirlediniz. Kazanç ve kayıplar ne olursa olsun bu şekilde veya buna benzer stratejiler ile devam edilen yatırımlarda sermayenin tümünü kaybetmek neredeyse imkansızdır. Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. "Borsaya 60 TL kazanmak için mi gireceğim?" sonuna kadar haklısınız. Öyle ya hepimizin hedefi borsada çok para kazanmak Ama burada ufak bir sorunumuz var galiba. Piyasa gerçekleri. Evet piyasa gerçekleri. 2000 TL lik örneğimize devam edelim. Farzedin ki bu 2000 TL sermayemizi borsaya yatırmaktan vazgeçip vadeli mevduata yatırdık. Bize aylık getirisi ne olur? 5 TL veya 10 TL. Az mı geldi? tamam fon mu alsak? orta riskli bir fon satın aldık. bir ay sonra getirisi ne olur? onun getirisini de artık size bırakıyorum. Piyasa gerçekleri derken bahsetmek istediğim şey bu. Ancak algılarımız farklı. Son olarak yukarıda yazdığım örnekle ilgili bir şey söylemek istiyorum. Yatırılan 1000 TL lik sermaye üzerinden elde edilen %6 lık kar borsa için önemli bir kar oranı. Bunu da bilinçaltımız kabul ettiğinde borsadan çok para kazanmak hedefine bir adım daha yaklaşacağınızı söyleyebilirim.
8)  Stop loss candır

çok para kazanmak
 Gerçekten de öyle. İnsan  bazı şeyleri kabullenmekte zorlanır. Yatırım yaparkende bu kural geçerli. Borsada bir hisseyi aldığınızda fiyatlar aşağı doğru hareket ettikçe bilinçaltında  o kağıda nedensiz bir şekilde sahiplik hissi artar buda "Fiyat bir yerden dönecek nasıl olsa" veya buna benzer algıların oluşmasına sebep olacaktır. Bazen bu saplantı öyle bir hal alır ki piyasadaki gelişmeler, teknik analiz gibi mantıklı veriler bile ikinci plana atılabilir. Yani piyasayla inatlaşmaya
başlarsınız Bu sermayeniz için gayet tehlikeli bir durumdur. Onun için bizler Stop Loss candır diyoruz. Stop Loss aslında bizim oyun planımızın başrolünde yer alır. Neden mi? çünkü en iyi hücum defanstır. Borsa da aynı mantıkla düşünecek olursak önceliğimiz elimizdeki sermayeyi korumak olmalı. Bu yüzden yapılan yatırımlardan zararla  çıkmamız durumunda zararı en aza indirgemenin tek yolu Stop kullanmak olacaktır.


9)  Yumurtaları aynı sepete koymayın

çok para kazanmak
  Risk yönetimi hayatın her alanında önemli bir konu olarak karşımıza çıkar. Keza yatırımlarda da aynı durum geçerli. Yatırımlarınız için en iyi risk yönetimi şekli portföy oluşturmaktır. Bir örnek üzerinden gidelim. 20000 TL sermayeniz olduğunu ve bu parayı kısa vadeli borsaya yatıracaksınız. Doğru olan nedir? 20000 TL nin hepsini bir hisseye yatırmak mı?tabi ki hayır. Bir portföy oluşturmak riski dağıtmak adına en doğru yol olacak. Bunu nasıl yapabiliriz? tabi herkesin risk/getiri anlayışı farklıdır. En uygun portföy modeli ise 20000 TL yi 4 farklı hissede değerlendirmek olur bence. Doğru bir yatırım stratejisiyle de zararı minimize edip maksimum kar hedefine ulaşmak bu şekilde mümkün olabilir. Bu sizin çok para kazanmak hedefiniz ile uyumlu bir süreç olmayabilir, ancak hep yazdığım gibi önce elimizdeki sermayeye sahip çıkmak, bu hedefe ulaşmak için birinci koşul. 


10)   Eğitim şart

çok para kazanmak
  Herkes daha iyi işlerde çalışmak, çok para kazanmak veya deşik sebeplerle eğitim alır. Borsadan karlı çıkmak için de bazıeğitimlerden geçmemiz gerekli. Bunun çok detaylı olmasına gerek yok. Hisselerle iligli temel bilgiler, hemen hemen her yatırım aracının analizinde kullanılan teknik ve temel analiz bilgilerini içeren bir kaç haftalık eğitim bu işlerle uğraşanherkes için gerekli. Tabi şunu da ekleyeyim: Bilgi=Para. Evet neyi ne kadar biliyorsak kazancımızda o kadar büyüyecektir. Yukarıda bahsettiğim eğitimlerin bir çoğunu aracı kurumların ücretsiz webinarlarında ve internet sitelerinde bulmanız mümkün. Gerisi ise tamamen size kalan bir durum. Yani okumak, araştırmak ve gözlemlemek. Bilginiz arttıkça işlem yeteneği ve olaylara yatırımcı gözüyle bakmanız kolaylaşacaktır bundan şüpheniz olmasın.

  Borsadan çok para kazanmak ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Sizlerle paylaştığım bu 10 maddenin özeti ise şu. Borsaya ister yeni başlayan isterse uzun süredir yatırım yapan herkesin bir hedefi var: ÇOK PARA KAZANMAK Bunun bir takım şartları var. Algıları doğru yönetmek, risk ve para yönetimini iyi planlamak ve eğitim olmazsa olmaz konular. Zor gibi görünebilir, ancak imkansız değil. Şu bir gerçektir ki her hedefe ulaşmanın mutlaka bir bedeli vardır. Diğer yazılarda görüşmek üzere hoş çakalın.

1 yorum: